Забързаният живот, многообразието от продукти и услуги и социалните мрежи ни карат да купуваме повече. Поради ниските приходи и високите разходи, често не ни остават средства за да задоволим всичките си материални нужди. Поради тази причина българите често теглим кредити. Вземаме пари на заем по най-различни причини – от битови разходи и спешни ситуации, до покупка на кола, ремонти и обзавеждане, медицински услуги, ваканции, организиране на сватби и рождени дни и какво ли още не.
Какво е рефинансиране?
Рефинансирането е обединяването на няколко заема в един, или пък заменянето на един заем с друг по-изгоден за потребителя. Една от най-честите причини за теглене на потребителски заем, от банка или фирма за бързи кредити е рефинансирането. Когато ни се натрупат няколко заема, започваме да се объркваме кой кога трябва да бъде платен , какви са месечните вноски и така нататък. Губим време и усилия в плащането на различните задължения и предпочитаме да ги обединим.
Какви изисквания имат фирмите за бързи кредити?
За да намалят кредитния си риск, кредитните институции имат изисквания към потребителите. Освен, че проверяват твоята кредитоспособност, както и кредитната ти история, финансовите институции могат да имат и допълнителни изисквания към теб. Най-честите такива са: изискване за поръчител/гарант, лице за контакт или банкова гаранция.
Какво е поръчител?
Поръчител/гарант/солидарен длъжник е лице, което гарантира за теб и в случай че спреш да изплащаш кредита си – задължението се прехвърля към него. Обикновено към поръчителя също има изисквания. Кредитните компании проверяват кредитната история и кредитоспособността на гарантите. Да се намери човек, който да иска да ти бъде гарант не е лесно, понеже са малко хората, които биха рискували финансовата си стабилност. Ако не можеш да намериш лице, което е съгласно да ти бъде гарант или пък не желаеш близките ти да знаят, че вземаш заем, можеш да потърсиш фирми, които предлагат рефинансиране на кредит без поръчител.
Къде можеш да намериш рефинансиране на кредит без поръчител?
Можеш да рефинансираш задълженията си във фирмата в която вече имаш кредит или пък да избереш нова финансова институция. Имай предвид, че не всички фирми на пазара предлагат рефинансиране на кредит.
Ето още няколко неща за които трябва да внимаваш:
- Такси за предсрочно погасяване. Според българските закони, при предсрочно погасяване на потребителски кредит, финансовата институция има право да вземе такса. Тя е 1% от предсрочно погасената сума, в случай, че кредитът е отпуснат преди по-малко от една година и 0.5%, в случай, че кредитът е отпуснат преди повече от 12 месеца. Някои компании не начисляват тези такси. При други те са задължителни, за това е добре да проучиш дали кредитните компании събират такива такси.
- Нужни документи при рефинансиране. Някои от фирмите за бързи заеми изискват специфични документи за всеки кредит, който трябва да бъде рефинансиран. Имай предвид, че тези документи може да изискват повече време за издаване, а също така и да се издават срещу заплащане.
- Условия за кандидатстване. Част от кредиторите, които биха могли да рефинансират настоящите ти задължения може да имат допълнителни условия или такси на които трябва да отговаряш, за да бъдеш одобрен рефинансиране на кредит без поръчител.