Новосъздадени компании се борят с липсата на доверие от страна на бъдещите контрагенти, което може да бъде свързано с трудности за сключване на изгодни договори, позволяващи по-нататъшно развитие на бизнеса. Кредитоискатели се борят за доверието на банки, за да могат да получат необходимия кредит. В тези случаи на помощ идва банкова гаранция за бърз кредит. Какви условия трябва да бъдат изпълнени, за да се използва?
Какво представлява банковата гаранция?
Банковата гаранция е специален вид гаранция в случай на проблеми с изплащането на задълженията от страна на подизпълнител на дадена поръчка. В такава ситуация банката гарантира, че ще изплати цялото ни задължение към възложителя (или кредитора, в зависимост от случая). За да стане това, трябва да подпишем специално споразумение с банката, при което сме длъжни да платим определено възнаграждение на банката. Възнаграждението е фиксирана предварително сума и по принцип възлиза на определен процент от сумата, която банката трябва да плати на нашия кредитор към момента на финансовото ни неразположение. Най-честите причини за използване на банкова гаранция са осигуряването на голяма поръчка или кандидатстване за кредит. Благодарение на гаранцията ще убедим потенциален бизнес партньор, че сме в състояние да платим за получените от него стоки или друга банка, че ще изплатим кредита, който искаме да изтеглим. Често наличието на банкова гаранция е задължително условие за отпускането на бърз кредит.
Какво може да обезпечава банковата гаранция?
Банковата гаранция има доста широк спектър от приложения. Използва се не само за осигуряване на плащания за закупени услуги и стоки, но и за бъдещи транзакции. Гаранцията обикновено покрива:
- Изплащане на кредит (банков или небанков);
- Възстановяване на авансово плащане,
- Плащане на мита;
- Погасяване на лизингови вноски;
- Изпълнението на договор или споразумение;
- Плащания за доставката на услуги и стоки.
Какви са видовете банкови гаранции?
Има множество видове, в зависимост от предназначението им. В зависимост от формалностите, които кредиторът трябва да изпълни, за да получи изплащане на сумата, са два вида:
Условна банкова гаранция – изплащането на средства на бенефициента зависи от изпълнението на определени условия, които са били включени в договора. В този случай банката проверява дали вземането е основателно и дали бенефициентът на банковата гаранция е представил необходимите документи, които могат да го докажат.
Безусловна банкова гаранция – цялата сума ще бъде изплатена от банката по искане на бенефициента, без да се изисква представяне на допълнителни документи.
Какво трябва да има в договора за банкова гаранция?
В случай, че е необходим договор за банкова гаранция, той трябва да бъде сключен в писмена форма, в противен случай е нищожен. Този документ трябва да бъде много точен и ясно да дефинира задълженията и правата както на предприемача, така и на банката. Какво трябва да съдържа договорът:
- Данни на страните по договора, включително банкови данни и данни на бенефициента;
- Данни за принципала, на когото е издадена гаранцията;
- Размерът на гаранцията и запис за нейното възможно увеличение или намаляване;
- Краен срок и условия за изплащане;
- Продължителност на договора за гаранция и фактори, влияещи върху прекратяването му.
Какви са условията и разходите за получаване на банкова гаранция за бърз кредит?
Притежаването на кредитоспособност е едно от основните условия, които трябва да бъдат изпълнени от получателя на банковата гаранция. Много често банките изискват и откриване на банкова сметка в банката, в която кандидатстваме за гаранция. Често се изисква и допълнително обезпечение под формата, например, на депозит. Цените на банковите гаранции са много различни и се определят индивидуално въз основа на оценката на финансовата достоверност на изпълнителя и най-често се начисляват под формата на комисионна. Понякога се добавят и такси за обработка на заявлението или за издаване на ангажимент за кредит. Ако в момента не разполагаме с пари за тези разходи, можем да използваме малък бърз кредит, който ще изплатим след като приключим успешно със сделката.