Банката е отказала да ти отпусне кредит поради липса на кредитоспособност? Все пак имаш нужда от пари на заем. Какво можеш да направиш, за да преодолееш подобна ситуация? Виж нашите 4 съвета за това как да подобриш кредитоспособността си.
Кредитоспособността на потребителя е способността да плати задължението си навреме, оценено от финансовите институции. Кредитоспособността се състои от няколко фактора, включително: размера на твоите приходи и разходи, свързани с воденето на домакинство, форма на заетост, кредитна история и възраст. Колкото по-голям е размерът на заема или кредита, за който кандидатстваш, толкова по-големи възможности и по добра кредитна история трябва да имаш. И така, как да подобриш кредитоспособността си?
1. Изплати всички по-ранни задължения предсрочно.
Ако имаш непогасени задължения, включително овърдрафт по картата, която се води към банковата ти сметка, кредитна карта, лизинг на автомобил или покупки на изплащане, то е препоръчително да ги покриеш предварително. Въпреки че може да изглежда трудно, всяко задължение, което изплащаш, се третира като тежест и се отразява на кредитоспособността ти. А всяко погасено задължение я подобрява в дългосрочен план.
2. Обедини други задължения
Ако имаш повече от един заем и плащането на няколко вноски претоварва бюджета ти, опитай се да ги обединиш в една. С помощта на рефинансиращия заем ще изплатиш всички просрочени задължения и по този начин можеш да намалиш значително размера на месечното си задължение. Как е възможно? Чрез рефинансиращ заем ще погасиш задълженията си и ще можеш да кандидатстваш за по-дълъг срок или размер на заема, при общи по-добри условия.
3. Провери кредитната си история
Провери каква информация за твоите задължения се съхранява в централния кредитен регистър. Може да се окаже, че имаш стари задължения, които още оказват влияние. Не забравяй, че кредитната история се пази за 5 години назад. Всяко некоректно поведение по повод обслужването на задължения през това време се пази и оказва влияние.
4. Опитай се да увеличиш месечните си приходи
Въпреки че увеличаването на доходите изглежда най-трудната задача за много хора, това не е невъзможна задача. Под увеличаване на доходите имаме предвид например увеличение на заплатата. Отиди при твоя пряк ръководител и поискай повишение. Най-често не получаваме повишение, защото не искаме такова. В случай, че увеличението не е постижимо, попитай за допълнителен извънреден труд или „допълнителна” поръчка, която би могъл да направиш например след работно време. Ако това също не е вариант, то опитай да потърсиш фирма, която предлага по-висока заплата за същата работа. Друг начин да увеличиш доходите си е да се захванеш с нещо допълнително. Може би имаш умение, за което някой ще е готов да плати. Също така никога не е късно за преквалификация – човек винаги може да започне нещо ново и различно.
Тези 4 стъпки със сигурност ще подобрят кредитоспособността ти, така че ще ти бъде по-лесно да вземеш пари на заем в бъдеще.