Трите най-важни условия за получаване на кредит
Мечтаем да обновим жилището си, да отидем на почивка, да пътуваме, да си купим нова кола или просто нова дреха, а парите невинаги стигат. Можем да вземем заем. Добре, лесно е, обаждаме се по телефона, посещаваме офис или попълваме онлайн заявка за кредит, одобряват ни, взимаме парите. И все пак колкото и лесно да е, трябва да предвидим какво е важно, иначе казано – какви важни условия за получаване на кредит да изпълним.
Различните кредитори имат различни изисквания. Кои са трите водещи, на които да обърнем внимание?
Номер едно: Кредитна история
Кредитната история описва всичко, случило се по повод взети кредити от определен човек – текущо състояние на кредитите и обслужване на задълженията, просрочени плащания и др. Тя се записва в кредитно досие. Кредитното досие съдържа информация за последните 5 години и се обновява всеки месец. Съхранява се в Централен кредитен регистър (ЦКР). Когато кандидатствате за кредит, кредиторът получава справка от регистъра. Тя е важен критерий за благонадеждността на кредитополучателя, защото показва просрочени кредити и/или необслужвани кредити. Наличието на такива кредити е знак за рискове при отпускане на нов заем. Възможна е хипотезата при повече кредити, да има забавяне само по един или малко от тях. Тогава е налице известен шанс за нов кредит. В случай обаче, че има просрочия по повече кредити, вероятността намалява.
Съвет: постарайте се да не забавяте обслужването на наличните кредити.
Номер две: Изплащане на вноските по кредита
При одобрение за кредит е важно да се предвиди бъдещото изплащане на вноските. Банките строго следят съотношението дълг-доход, което показва доколко вноските по кредитите – настоящи+нов, изземват дохода, който получаваме. Обикновено, ако вноските са повече от 40 %, вероятността за банков кредит е нищожна. Има обаче възможности за по-облекчени условия за отпускане на кредит, от които може да се възползвате. Например, като докажете официално регулярни доходи за поне един месец назад във времето. Какво значи това: доходите да са или по трудов договор, или по граждански договор, като сте работили поне един месец по някой от тези договори, или от пенсия. В определени случаи, например при ипотечни кредити, се признават доходите от свободни професии като фризьори, козметици, застрахователни агенти, фрийлансери от типа на дизайнери, програмисти и др. Важно е да са регистрирани като такива преди повече от 12 месеца от датата на кандидатстване за кредит и да са самоосигуряващи се.
Съвет: за да разчитате на по-голям шанс за кредит, е важно да имате доказани доходи. Постарайте се доходите Ви да са с доказан произход поне за един месец назад.
Номер три: Изисквания за минимална възраст
В практиката на кредиторите често се получават искания за отпускане на кредит от лица, ненавършили 18 години. Според чл.2 от Закона за лицата и семейството, с навършване на 18-годишна възраст лицата стават пълнолетни и напълно способни чрез своите действия да придобиват права и да се задължават. В този смисъл кредиторите имат изискване кредитоискателите да са навършили пълнолетие и не отпускат кредити на непълнолетни.
Съвет: ако сте на възраст до 18 години, концентрирайте своята енергия в образование, което може да Ви отвори вратите към работа, кариера и доходи.
В случай, че имате притеснения относно изпълнението на посочените условия, посъветвайте се с кредитен консултант или направете безплатна справка за кредитен рейтинг, на Кредипорт.