Ръководство за начинаещи
Финансовите затруднения могат да засегнат всеки независимо от неговата възраст. Ако никога досега не си ползвал услугите на банка или кредитна компания, за да изтеглиш заем, може да се почувстваш объркан, да не знаеш какви документи се изискват и през какви етапи трябва да преминеш. Решил си да кандидатстваш за бърз кредит от небанкова институция? Ако искаш да разбереш как протича процесът по кандидатстване за бърз заем, прочети статията до края. И трябва да знаеш, че:
1. Отговорността е твоя
Когато кандидатстваш за бърз кредит, трябва да познаваш добре финансовата институция, на която ще се довериш , но също и да си наясно с условията по договора, който ще подпишеш. Преди да кандидатстваш, е добре да знаеш от какъв тип кредит се нуждаеш. Заем на вноски или бърз кредит до заплата ще бъде по-подходящ за теб? Който вариант да избереш? Твоята задача е да прецениш какви месечни вноски можеш да погасяваш. Защо е важно? Защото преди да подпишеш договора с кредитора, можеш да договориш размера на вноската си. След като вече си подписал, промяната по параметрите на кредита обикновено се таксува от финансовите институции. Със сигурност предпочиташ да си спестиш този разход, нали? По-добре да вземеш по-малка сума, отколкото твърде голяма, която да имаш затруднения да изплащаш.
Проверката на кредитната компания също е една от най-важните стъпки, за всеки кредитополучател. Ако не направиш това, може да се окаже, че фирмата, чиито услуги си избрал да използваш, прилага нелоялни практики или не спазва закона. Това обикновено означава наличието на скрити такси. Какво можеш да направиш? Да избереш надеждна фирма, която работи от години на пазара, има опит и е утвърден бранд. Да попиташ приятели и познати, да провериш мненията на други потребители в интернет.
2. Основни стъпки в процеса по кандидатстване за бърз кредит
Вече знаеш каква сума можеш да си позволиш да вземеш. Избрал си и надеждна институция, на която да се довериш. Време е за формалната част. Първо избери канал, по който искаш да кандидатстваш. Това най-често може да стане онлайн, по телефона или на място в офис на кредитора. Не забравяй да провериш дали фирмата, която си избрал предлага канала, по който искаш да кандидатстваш за бърз кредит. Например някои от фирмите нямат онлайн процес или пък не разполагат с мрежа от офиси. Във всеки случай ще ви е нужна лична карта. Ако подпишете договора си онлайн ще е нужно да преминете и през допълнителен процес на дистанционна идентификация. След извършване на тези стъпки можеш да очакваш обратна връзка дали си одобрен за желания бърз кредит. Ако получиш одобрение, следва да подпишеш договор с кредитната институция. Не забравяй винаги да четеш подробно целия договор и ако имаш въпроси да ги зададеш на кредитния си консултант.
3. Получаване на средствата по бързия кредит
Когато договорът ти изглежда точно както си го обсъдил с представител на кредитната компания, можеш да го подпишеш и да изчакаш превода на средствата. Отново попитай кредитния си експерт какви са начините да се сдобиеш със средствата си. След като получиш заема, трябва да внимаваш винаги да спазваш сроковете за погасяване на вноските. Това се налага по две основни причини.
Първата е лихвата за забавено погасяване, която ще дължиш, в случай че не платиш вноската си навреме. Втората е, че кредитните институции изпращат информация за кредитната задлъжнялост на своите клиенти към Централния кредитен регистър. Това е базата, в която финансовите институции проверяват дали евентуалните им клиенти са редовни платци и могат ли да им имат доверие. Това е от значение, за да преценят могат ли да им дадат по-добри условия. Просрочията ще се отразят негативно на твоята кредитна история и биха ти създали проблеми, когато кандидатстваш за кредит отново.