На почти всеки му се налага по един или друг повод в някакъв момент от живота си да разчита на пари на заем. Има множество фирми, към които можеш да се обърнеш за заем, но е важно преди това много добре да проучиш всички условия и изисквания. Когато теглиш средства чрез бърз кредит, кандидатстването и усвояването на сумата може да се осъществи сравнително бързо чрез интернет, телефон или посещение на офис на небанковата институция. Това прави бързите заеми достъпен и търсен финансов продукт. Но ако вече има един или няколко заема, добре ли е да вземеш нов бърз кредит?
Обикновено когато неприятностите те сполетят, прибягваш до кредити. Други причини за вземането на пари на заем могат да бъдат ремонти по дома или автомобила, закупуване на техника, ходене на почивки, решение на медицински проблеми. Поради ниските доходи на българите ни се случва повече от веднъж в живота си да имаме нужда от пари на заем. Доста потребители прибягват до нови заеми ежемесечно, макар че това не е добра стратегия за справяне с финансовата нестабилност.
Да изтегля ли нов бърз кредит?
Вместо да вземеш нов заем можеш да рефинансираш текущите си кредити. Рефинансирането на кредит е услуга предлагана от множество банкови и небанкови институции. То представлява обединяване на няколко задължения в едно или пък предсрочно погасяване на един заем, за да бъде изтеглен нов. Целта на тази финансова услуга е заемът да бъде по-изгоден и по-лесен за изплащане от клиентите. Ако прибегнеш до този метод проучи подробно условията на кредитните компании. Виж какви изисквания имат. Ако се изисква банкова гаранция или поръчител ще ти е по-трудно да се сдобиете с нужните пари. Таксите са друг аспект за които е нужно да внимаваш. Разбери има ли такси за одобрение, разглеждане на документи, предсрочно погасяване, липса на поръчител и тн.
Нужни документи
Отговорните и спазващи законите на Република България фирми за бързи заеми, издават задължително определен набор от документи, които трябва да ти бъдат предоставени. Тези документи ти дават нужната информация за твоя кредит. Това са задължителните документи, когато вземаш кредит от небанкова институция:
Стандартен Европейски формуляр (СЕФ). Той дава предварителна информация за заема, който искаш да вземеш.
Декларация за обработка на лични данни. В нея има информация касаеща обработката и защитата на личните ти данни.
Договор за кредит. Съдържа условията и сроковете, договорени между клиента и компанията. Посочени са всички детайли по заема.
Погасителен план. Тук ще намериш графика по който трябва да погасяваш вноските си по заема. За всяка вноска е описано каква част от нея е главница, каква – лихва, какви са допълнителните такси и тн.
Общи условия. Описват подробно всички правила касаещи кредитирането. При част от фирмите договорът и общите условия са на един документ.
Ако си решил да изтеглиш нов бърз кредит, попитай компанията в която вече имаш заем, дали може да ти предостави по-добри условия. Много от фирмите на пазара имат програми за лоялност с които предоставят преференциални условия на клиентите, които са били редовни платци.