Нарастващата инфлация и повишаването на цените на петролните продукти и енергията освен спекулативен характер в последните месеци започва да оказва и реално влияние на бизнеса и бита. Високите сметки за ток у дома също са и в резултат от дистанционното обучение и работата от вкъщи от началото на ковид пандемията. Купуваме все повече устройства, без които вече не можем да функционираме и всички те се захранват от електричество. Какво да направим, за да намалим ненужната консумация на енергия, и по този начин да минимизираме сметките си. С покачването на цените на тока може и да не успеем да ги намалим драстично, но поне ще се опитаме да ги запазим на сегашното ниво.
Как да пестим електроенергия?
На практика можем да внесем някои малки промени за всяко електрическо оборудване, които ще направят използването му по-икономично и екологично. Най-много поглъщащи електричество са устройствата, без които е практически невъзможно да функционират нашите домове, като започнем от различните уреди за отопление, преминем през тези за приготвяне и съхранение на храна, тези за почистване на дома и пране, и стигнем до техниката за забавление, която като цяло е най-икономична, но пък се ползва най-често. Какво да направим за цялото това оборудване, за да намалим консумацията му на енергия?
- Когато печем във фурната, трябва да я отваряме възможно най-малко. Всяко отваряне води до загуба на топлина и необходимост от повторно включване на нагревателите. По този начин губим и електричество.
- Когато готвим на индукционен или електрически котлон е добре да използваме капаци, да съобразяваме размера на тенджерата или тигана спрямо размера на котлона, а когато водата или друга вряща течност кипне, трябва да намалем мощността до минимум, който ще поддържа варенето. Трябва да използваме минималното количество вода, в което готвим, например паста или картофи, това ще намали времето за приготвяне и съответно изразходеното електричество. Важни са и тенджерите, които ползваме и това дали те залепват плътно и покриват цялата нагревателната повърхност. Самият котлон може да се изключва поне няколко минути преди края на готвенето – високата му температура ще поддържа „огъня“ още няколко минути.
- Никога не трябва да слагаме топла храна в хладилника, подобно действие налага допълнително охлаждане на интериора, което е немалък разход. Ако приготвяме ястие и изнасяме студена храна на работния плот, трябва да я приберем обратно в хладилника възможно най-скоро, за да не се затопли. Струва си да преместим хладилника възможно най-далеч от източника на топлина, тоест печка или радиатор. Не трябва да се допуска замразяване на вътрешността на хладилника, тъй като това винаги увеличава консумацията на енергия.
- Когато използвате съдомиялна и перална машина, трябва да включваме уреда, когато е напълно пълен. Благодарение на това ще избегнем ненужната работа на устройството. Ако искаме да правим по-малко пране, можем да изберем по-бърза програма, като по този начин изразходваме по-малко енергия и вода. По-старото оборудване изразходва много повече енергия, така че ако искаме да ги сменим, а в момента нямаме пари, можем да се възползваме от пари на заем.
- Докато ври вода в чайника, наливаме само толкова, колкото ни е необходимо. Много по-скъпо е да сварим 2 литра вода, отколкото да заври 300 мл.
- Препоръчително е да използваме разклонители, благодарение на които можем да свържем всички необходими устройства към един панел, който да изключим с едно щракване. Струва си да се помни, че всички устройства в режим на готовност, както и зарядните устройства, свързани към захранването, постоянно консумират енергия.
- Една от основите в пестенето на енергия е смяната на електрическите крушки с енергоспестяващи LED крушки. Също така е добра идея да имаме няколко точкови източника на светлина, а не голям с множество крушки. След това можем да осветим избрани части от апартамента или офиса.
- Струва си да се обърне внимание на енергоспестяващите устройства при закупуване на ново оборудване. Често цената им е малко по-висока от стандартните, но в този случай по-високите разходи на устройството се изплащат с по-ниските разходи за сметките за ток.