В момента икономическата ситуация в страната не е розова. Голяма част от българите получават ниски заплати, а цените на основните продукти и услуги се увеличават ежеседмично. Като добавим и неочакваните проблеми, които не пропускат никого, ситуацията става още по-сложна. Българите са избрали кредитите за основен метод за борба с финансовите кризи. Теглим заеми, за да си закупим къща или автомобил, да сменим стария телефон или телевизор, да обзаведем кухнята или дори само за да покрием основните си месечни разходи като храна и битови сметки. Най-често вземаме пари на заем от банка. Проблемът тук е, че банките имат доста изисквания за одобрение. Нужно е да имаш трудов договор от поне шест месеца или поне друг доказан доход. Кредитоспособността и кредитната история също са от значение, когато кандидатстваш за банков кредит.
По какъв друг начин се сдобиваме с пари на заем?
Когато банките ни откажат финансиране, започваме да търсим други начини да си набавим нужната сума. Много от българите искат заеми от свои роднини или приятели. Има няколко недостатъка на този начин за получаване на средства. Не едно и две приятелства са били развалени заради спорове за пари. Доста неприятно е да влошиш взаимоотношенията си с близките ти хора, поради малка сума пари, от която си имал неотложна нужда и не си върнал навреме. Много хора изпитват неудобство да искат пари от свои близки или искат да не разгласяват факта, че са в затруднено финансово положение. Друг важен минус при вземането на пари на заем от приятел или роднина е, че е трудно да вземеш по-голяма сума пари. Малко ще са тези, които биха били съгласни да ти заемат суми от порядъка на 4000-5000 лева или повече.
Защо да не вземаш пари на заем от лихвари?
Когато не успеят да намерят нужното финансиране, част от потребителите са готови на всичко, за да намерят заем. По тази причина на пазара се появяват лихварите. За да не си навличаш неприятности, не вземай пари на заем от лица или кредитори, които не са регистрирани като легитимни кредитни организации. Избягвай лихвари, непознати частни лица и заложни къщи. Те могат да рекламират своите услуги като заем от частно лице, за да всеят доверие в теб. Потребителите лесно могат да бъдат заблудени, че заемът от лихвари може да им бъде много изгоден.
Незаконните лихвари обикновено предлагат своите услуги по телефона, а контактите им обикновено можеш да видиш залепени по стълбовете. При такъв вид кредит нямаш възможността да подпишеш договор или да провериш конкретното дружество (защото такова не съществува). Това означава, че съществува реална опасност да се превърнеш в жертва на рекет от съответните лихвари.
Фирмите предлагащи бърз кредит са алтернатива на лихварите. Много от тях отпускат заеми с лошо ЦКР или пък с недоказани доходи. При тях подписваш договор в който са описани всички условия и параметри по заема. Все пак те съветваме да четеш условията по договора си и да питаш какви са таксите предварително.