Всеки от нас е изпадал в тежка финансова ситуация, от която сякаш няма изход. Ако вече си изтеглил няколко кредита, и сега разходите ти са в пъти повече от приходите, какво е решението на проблема? Кредитните институции са помислили и за тази ситуация. Решението, което те предлагат се нарича рефинансиране на кредит. Когато изпаднеш в трудна финансова ситуация, вместо да игнорираш проблема и да влошиш положението си и кредитната си история най-логичната стъпка е да се обърнеш към кредитния си експерт и заедно да обсъдите какви са възможностите за рефинансиране на твоя заем.
Какво представлява услугата рефинансиране на кредит?
Рефинансирането по своята същност представлява преструктурирането или обединяването на едно или няколко задължения в друг заем. Това се прави от кредитните компании с цел да предложат по-изгодни условия на своя клиент. Чрез рефинансирането може да се промени размерът, срокът и лихвеният процент на кредита. Например можеш да се договориш с кредитора си да изплащаш кредита си за по-кратък период от време. Друга възможност е да получиш по-голяма сума пари, с която да покриеш част от наличните си дългове и да ти останат свободни средства за други нужди.
Този финансов продукт също така може да се използва, когато имаш няколко заема за обслужване и искаш да ги обединиш, понеже си в трудно положение и искаш да намалиш месечната си вноска или просто си намерил кредит с по-добри условия от тези, които вече изплащаш. В такива ситуации чрез рефинансиране на кредит се намалява цената на новото обобщаващо задължение спрямо стойността на общите разходи, които правиш по отделните ти заеми.
Начини за рефинансиране
Има два начина, по които можеш да рефинансираш заема си.
Първият вариант е да вземеш новия заем от фирмата-кредитор, при която вече имаш задължение, като договориш по-добри условия. Този вариант е подходящ, когато новите условия са много по-добри от тези по текущите ти кредити. Преди да сключиш договора си трябва внимателно да провериш дали лихвите по заема ти ще са по-изгодни и дали няма да има някакви допълнителни такси.
Вторият вариант е рефинансиране на кредит с нов заем от друга финансова институция. Тази стъпка е по-рискована и е необходимо условията, които новата институция предлага да бъдат добре проучени. Трябва да обърнеш внимание на факта, че е възможно да има такса за предсрочното погасяване на кредита, който обслужваш. Също така обърни внимание на всички условия по новия договор и пресметни добре дали новото задължение наистина си струва.
Всеки клиент може да рефинансира и вече съществуващ заем. Важно е да погасяваш вноските си редовно и да се отнасяш отговорно към условията на договора. Ако си закъснявал с плащането на вноски по свои задължения това е отбелязано в кредитното ти досие и има голяма вероятност да получиш отказ за рефинансиране.
Процедура по рефинансиране на кредит
Ако решиш да кандидатстваш за рефинансиране на кредит в същата финансова институция, в която вече имаш заем, трябва да знаеш, че отново ще се наложи да преминеш през процедурата по кандидатстване. За настоящи клиенти тази процедура е значително по-олекотена и бърза, отколкото за нови клиенти на кредитните институции.
Рефинансирането може да бъде едно възможно решение за голяма част от клиентите, които във времето са усвоили кредити от различни компании за бързи кредити. Възползвайки се от тази форма на финансиране те могат да обединят задълженията си и да оптимизират разходите си.