Можеш ли да влияеш на одобрението за кредит?
Принципно, оценката на кредитоспособността, през която минава всеки кандидат за кредит е установен процес. Докато кандидатстваш за кредит, от теб се изисква да представиш определена информация. След това тази информация се проверява за достоверност чрез справки в независими регистри. Кредитната ти история, например, ще бъде проверена в Централния кредитен регистър към БНБ. Това означава, че няма значение по какъв начин ще поднесеш информацията, която се изисква – не можеш да повлияеш на факторите, които се вземат предвид. Или пък можеш да увеличиш шанса си за одобрение?
Рефинансиране на кредит за подобряване на кредитната история
В наши дни почти всеки има кредит или е взел стока на изплащане. Това по същество също е кредит – вие получавате стоката, като се задължавате да изплатите стойността и на равни месечни вноски. Някои хора имат повече от един кредит, което оформя сериозна кредитна задлъжнялост. Един от начините да подобриш шанса си за одобрение е така нареченото рефинансиране на кредит, обединяване на настоящите ти кредити или поне на част от тях. По този начин можеш да намалиш общото дължимо и да освободиш част от дохода си, който на месечна база отива за погасяване на вноски по кредити. Това е един от факторите, който може да повлияе благоприятно на одобрението за следващ кредит.
Нов кредит – само при нужда
За да може да направиш рефинансиране на кредит, трябва първо да имаш кредит. Обединяването на кредити е възможно само при наличие на повече от един. Това обаче не означава, че трябва да се отнасяш лекомислено към тегленето на кредити, така няма да увеличиш шанса си за одобрение. Натрупването на задължения винаги води до просрочия по вноските, а те са фактор, който затруднява отпускането на следващ кредит. Затова трябва са се пазиш от просрочия, като теглиш само кредит, който ти е необходим с размер, който може да си позволиш да изплащаш. Чистото кредитно досие повишава значително шанса ти за успех.
Падежната дата като фактор за чиста кредитна история
Понякога просрочията не възникват заради натрупани множество задължения, а заради доста по-елементарни причини. Такава, например, е падежната дата на плащанията. При кандидатстване за кредит едно от нещата, които следва да определиш е крайната дата, до която ще внасяш всеки месец вноската си по кредита. Ако не определиш близка до деня за заплата дата, може да се окажеш в ситуация, в която падежът е настъпил, а ти още не си получил заплата. Или пък вече си изхарчил повечето пари от заплатата и нямаш достатъчно за вноската. Затова винаги избирай дата, 5 дни след датата на която получаваш заплата. Ако ти превеждат парите на два пъти в месеца, избери дата след по-голямото плащане, за да си сигурен, че ще можеш да го платиш на време.
Да гарантираш не е без значение
Приятел или познат те е помолил да му станеш гарант, поръчител или солидарен длъжник? Ако планираш да кандидатстваш за кредит трябва да знаеш, че това не е без значение за бъдещия кредитор. Така наречените „гаранционни сделки“ се отразяват в Централния кредитен регистър (ЦКР) заедно със сумата на усвоения от твоя приятел кредит. На практика всеки бъдещ кредитор ще вземе предвид твоя ангажимент по чуждия кредит. В случай на допускане а просрочие по гарантиран кредит шансовете ти съвсем намаляват, а при спиране на изплащането на такъв кредит от страна на твоя приятел или познат, този факт ще бъде отразен в кредитното ти досие и ще остане там за период от 5 години. Това със сигурност намалява шанса ти за одобрение в дългосрочен план и затова трябва да приемаш такива ангажименти само за наистина близки хора.