Тежката икономическа ситуация в момента и някои наши необмислени решения, водят до значителни финансови проблеми. Съобщения от банката, напомняния от фирми за събиране на дългове, обаждания от съдия-изпълнител и запор на сметката са неприятности с които никой не иска да се сблъсква. Всичко това носи със себе си голям стрес и усещане за неудовлетвореност. Какво да правиш, когато имаш финансови затруднения и нямаш идея как да се справиш с тях? Да пестиш, да използваш рефинансиране на кредит, или да си потърсиш допълнителна работа? Запознай се с 4 препоръки за преодоляване на трудна финансова ситуация.
1. Вземи нещата в свои ръце
В трудни ситуации трябва преди всичко да признаеш, че имаш проблем. Избягването и отричането на неприятностите няма да ги накара да изчезнат. Трябва съзнателно да подходиш към нещата и да ги вземеш в свои ръце. Финансовите проблеми няма да изчезнат, като с магия, никой няма да дойде да реши неприятностите ти, не разчитай на чудо, или че банките ще спрат да си искат парите. Нито пък трябва да очакваш да получиш значително наследство от непозната богата леля. Докато не се справиш сам с дълговете си, те няма да изчезнат, а напротив – ще се увеличават. Какво да направиш, за да си осигуриш по-спокойно и сигурно бъдеще?
2. Опиши дълговете си
Като начало трябва да си съставиш план за действие и да си наясно колко и на кого дължиш. Изброй всички свои задължения, тоест: овърдрафти по сметката и кредитната ти карта, задължения към банки и кредитни институции, както и задължения към познати и приятели, неплатени сметки и глоби. Освен това прави разчет на всички касови бележки, които получаваш, както и на всичките си доходи. Също така, е добре да пресметнеш всички текущи такси и разходи за храна, домашни потреби и козметика. В този бюджет трябва да включиш и разходите си за излизания и забавления. Благодарение на това ще можеш да прецениш колко пари си в състояние да отделиш за погасяване на просрочените задължения.
3. Минимизирай разходите си и се опитай да получиш допълнителен доход
За съжаление ще се сблъскаш с труден период, изпълнен с повече работа и известни лишения. Не забравяй, че тези неприятности ще приключат един ден и това ще е благодарение на теб. Сега, когато си изчислил личния си бюджет, вече знаеш къде парите ти се изплъзват през пръстите. Спри този теч. Ограничи разходите си за забавления и се съсредоточи върху целта. Друга трудна стъпка е намирането на допълнителен източник на доходи. Може би трябва да поискаш от шефа си увеличение на заплатата или да го помолиш да работиш извънредно. Можеш също да потърсиш допълнителна почасова работа в различните групи или портали, предлагащи работа на непълен работен ден.
4. Свържи се с кредиторите си и обмисли рефинансиране
Избягването на разговори с кредитните институции, към които имаш дългове, няма да ги накара да забравят за теб. Също така не разчитай на давност, независимо дали става дума за потребителски заем, бърз кредит, заем до заплата или лизинг на автомобил. Най-доброто решение е да посетиш централата на компанията и да говориш за евентуално рефинансиране на задълженията си. При желание можеш да кандидатстваш и дългът ти да бъде разделен на по-ниски вноски, а периода да бъде увеличен. Благодарение на едно такова рефинансиране можеш да изплатиш всичките си задължения и по този начин да погасяваш много по-ниски вноски от тези, които плащаш към момента.
Рефинансирането е процес, при който клиентът на финансова институция взима нов кредит при по-добри условия, за да обслужи предишно свое задължение. До рефинансиране може да се прибегне и когато кредитополучателят желае да слее няколко получени кредита, като ги обедини в едно общо задължение. Също и в случаите, при които има нужда от средства, надвишаващи размера на първоначално договорения заем. Понеже се тегли нов заем, трябва отново да преминеш през процедурите по кандидатстване и одобрение. Въпреки това при рефинансиране можеш да получиш по-добри лихвени проценти и да понижиш крайната сума, която ще заплатиш.