Българите обичат да вземат пари на заем. Това поне сочи статистиката през последните години. Разбира се, най-популярна е ипотеката, но също и продукти като потребителски или бърз кредит се взимат все по-често. За какво вземаме заем, освен за покупка на апартамент или построяване на къща? Изследване показва, че харчим най-много средства от банки или кредитни институции за ежедневни нужди, ремонти и битова електроника както и домакински уреди. И така, добра идея ли е да се ползва бърз кредит за финансиране на сватба? Бързите кредити са добро решение в екстремни ситуации, но когато става въпрос за планирано събитие, разумно ли е да изберем този подход? За да отговорим на този въпрос трябва да вземем предвид няколко фактора.
Помисли внимателно за финансовото си състояние
Преди да решиш да поемеш някакъв финансов ангажимент, първо изчисли приходите и разходите от ежедневието ти, както и всички налични финансови задължения. Как да го направя? Запиши на лист хартия (използвай приложението на телефона) всички доходи, които имаш. От другата страна изброй всички фиксирани разходи, свързани с наем, отопление, вода, ток, разходи за гориво, изплащане на кредити и т.н. След това изчисли колко пари харчиш за храна, козметика и домакинска химия. Накрая изброй разходите си за развлечение, включително посещения на ресторанти, кина, концерти, карти за фитнес и т.н. Най-добре е да събираш разписки за всички покупки, които правиш. Събери всички разходи и ги извади от общия си доход. След това ще получиш информация колко пари харчиш и дали имаш свободна сума за погасяване на дадения бърз кредит, който искаш да похарчиш за финансиране на сватбата си.
Какво трябва да знаеш, преди да използваш бърз кредит за финансиране на сватба?
Когато решиш да вземеш бърз кредит, трябва да оцениш своята кредитоспособност, тоест способността да погасиш дълга без риск от загуба на финансова ти ликвидност. На първо място, трябва да определиш каква сума можеш да харчиш месечно за погасяване на вноски. Следващите решения са за определяне на размера на кредита и датата на погасяване. След като знаеш тези три параметъра, ще можеш да определиш какъв вид тържество след сватбата можеш да си позволиш. Също така е важно дали имаш заделени спестявания за тази цел.
Голяма част от младоженците са прекомерно задлъжнели да покрият разходите, свързани със сватбата, разчитайки на връщане на голяма сума в подаръци от гости. Това обаче не винаги е правилната концепция, особено ако гостите на сватбата ни подаряват вместо пари, например домакински уреди или спални комплекти.
Сватба или сватбено тържество?
Може да се каже, че сватбата е събитие, което включва голям набор от предвидени и непредвидени разходи. Едно по-малко тържество пък би било по-евтино, но и емоцията от него не би била същата. Помисли добре как искаш да изглежда това тържество, какъв ще е броят на гостите, коя фирма ще прави кетъринга, в какъв ценови диапазон ще са тоалетите. За някои хора сватбата е много важно събитие в живота, а за други си остава чиста формалност. Така че съобрази представата си за сватбата с твоите финансови възможности. Сватба за 150 души може да е извън нашия обсег и да затънем в дългове за няколко години, а в началото на съвместния ни живот не изглежда като най-добрата идея. Сватбено тържество за група от любими хора също може да бъде красиво събитие. В този случай ще минимизираш разходите си и един бърз кредит може да ти бъде от голяма полза.