Съществува мнение, че взимането назаем е равно на напредък . Хората винаги са заемали един от друг – първо стоки, ценни метали, а след това и пари. Както и в миналото, така и сега, за да бъдат заемите полезни и безопасни, трябва да се спазват определени правила. Разбира се, през годините много неща се промениха в света на финансите и преди всичко в развитието на технологиите, поради което заемите също се промениха. Един продукт, който излезе на пазара последните години е така наречения онлайн кредит. В следващите редове ще ти разкажем за особеностите на продукта, но и как да го ползваш разумно.
Онлайн кредит – какво представлява?
Иновативният продукт известен като онлайн кредит, се превърна в една от най-популярните форми за решаване на финансови проблеми и спестяване на време. Защо този вид кредити се ползват с такова доверие сред потребителите? На първо място, поради скоростта на придобиването им и големият избор от оферти. Има много компании на българския небанков пазар, които се конкурират да удоволетворят клиентите. Освен това опростената процедура за погасяване на вноските насърчава използването им в трудни и непредвидени ситуации. Изненадващо е как отнема само няколко минути, за да може необходимите пари да са по банковата ни сметка. Много потребители оценяват и факта, че процедурата за кандидатстване е в пъти по-кратка от тази в банката и изискванията за одобрение са занижени. Това дава на хората с по-ниска кредитоспособност, и не най-добрата кредитна история възможност да им бъде отпуснат заем.
За да може обаче твоят онлайн кредит от полезен вариант да не се превърне в неприятен проблем, трябва да спазваш описаните по-долу правила.
1. Контролирай бюджета и разходите си
Преди да кандидатстваш за заем чрез интернет, първо трябва да разгледаш финансовите си възможности. За тази цел е хубаво да анализираш всичките си доходи и разходи, които имаш през месеца. По този начин ще следиш колко пари харчиш за даден месец и дали можеш да си позволиш друг ангажимент без да компрометираш финансовата си ликвидност.
Друг въпрос, който трябва да проучиш, е този по отношение на необходимостта, заради която взимаш заем. Трябва добре да обмислиш дали разходите ти са необходимост или прищявка. В случай като първия, когато взимането на онлайн кредит е оправдано може да не се колебаеш, но когато става въпрос за импулсивни покупки, в резултат на моментна прищявка е препоръчително да си дадеш малко време и да обмислиш дали всъщност взимането на кредит няма да обремени излищно бюджета ти.
2. Провери институцията, в която кандидатстваш за онлайн кредит
Както вече споменахме на финансовия пазар, има доста компании, специализирани в отпускането на бързи кредити и по-специално на разновидността на този продукт – онлайн кредит. Ако нямаш предпочитания към дадена институция, можеш да се изгубиш в лабиринта от оферти. Ето защо, преди да подпишеш договор те съветваме да провериш достоверността и надеждността на дадена компания от небанковия сектор. Как да го направиш? На първо място – използвай услугите на добре позната компания, която има поне няколко години история на българския пазар, както и добра репутация. Може също да потърсиш информация на уебсайта на заемодателя, както за самата компания така и за условията, при които отпуска кредити.
3. Сигурност на данните
Когато вече си избрал фирма, при която да кандидатстваш за краткосрочен финансов заем е необходимо да попълниш заявление за онлайн кредит. Първо, трябва да се увериш, че използваш защитена интернет връзка. За твоя сигурност използвай личен компютър, лаптоп или смартфон или устройство на доверен човек за тази цел. Провери и сигурността на сайта на заемодателя. Една от основните форми на сигурност в мрежата е да има SSL сертификат, чието наличие се отбелязва с малка, затворена икона на катинар в адресната лента. Само тогава ще си сигурен, че въведените от теб данни са защитени и няма да се злоупотреби с тях.